01.02.2010

Lääninhallituksen tehtävät jakautuivat vuodenvaihteessa useaan eri virastoon
Länsi-Suomen lääninhallituksen tiedote - muutos näkyy myös asiakkaille
Aluehallinnon muutos näkyy käytännön muutoksina myös asiakkaille, kun lääninhallitusten tehtävät siirtyvät uusille aluehallintoviranomaisille sekä eräille keskusvirastoille 1.1.2010. Tehtävät jakautuvat aluehallintovirastoille (AVI), Elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksille (ELY), Terveyden ja hyvinvoinnin laitokseen (THL), Valviraan, Valtakunnanvoudinvirastoon, Poliisihallitukseen ja maakuntien liitoille.
Suuri osa tehtävistä aluehallintovirastoihin
Merkittävä osa Länsi-Suomen lääninhallituksen tehtävistä siirtyy Lounais-Suomen aluehallintovirastolle (Varsinais-Suomi ja Satakunta) ja Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirastolle (Keski-Suomi, Pirkanmaa, Pohjanmaa, Etelä-Pohjanmaa ja Keski-Pohjanmaa). Uusien virastojen päätoimipaikat sijaitsevat Turussa ja Vaasassa entisten lääninhallitusten tiloissa. AVIt edistävät perusoikeuksien ja oikeusturvan toteutumista, peruspalvelujen saatavuutta, ympäristönsuojelua, ympäristön kestävää käyttöä, sisäistä turvallisuutta sekä terveellistä ja turvallista elin- ja työympäristöä omilla toimialueillaan.
Tehtäväsiirtoja muihin virastoihin
Lääninhallituksen liikenneosaston tehtävät ja henkilöstö siirtyvät kokonaisuudessaan ELY-keskuksiin, ja muodostavat tiepiirien kanssa liikenne- ja infrastruktuuri –vastuualueen. Liikenneasioita, kuten esimerkiksi joukkoliikenneasioita ja taksilupia, hoidetaan vastaisuudessa Varsinais-Suomen, Pirkanmaan, Keski-Suomen ja Etelä-Pohjanmaan ELY-keskuksissa.
Sivistysosaston kirjasto-, nuoriso- ja liikunta-asiat, oppilaitosrakentamista koskevat asiat, ammatillisen koulutuksen ennakointi, ESR-rakennerahastotehtävät ja näitä kaikkia tehtäviä hoitava henkilöstö siirtyvät ELY-keskuksiin yhdessä TE-keskusten henkilöstön kanssa. Uusi elinkeinot-, työvoima, osaaminen ja kulttuuri –vastuualue löytyy kuudesta ELY-keskuksesta (Varsinais-Suomi, Satakunta, Pirkanmaa, Keski- Suomi, Pohjanmaa, Etelä-Pohjanmaa). Sivistysosastolla hoidetut EAKR- tehtävät siirtyvät maakuntien liittoihin.
Lääninhallituksen sosiaali- ja terveysosastolla aiemmin olleet oikeuslääkintään liittyvät tehtävät ja niitä hoitava henkilöstö siirtyvät Terveyden ja hyvinvoinnin laitokseen.
Oikeushallinto-osaston ulosottoasiat ja niitä hoitava henkilöstö siirtyvät 1.1.2010 perustettavaan Valtakunnanvoudinvirastoon.
Uudet yhteystiedot
Uusien virastojen yhteystiedot löytyvät 4.1.2010 alkaen verkko-osoitteista www.avi.fi ja www.ely-keskus.fi Sähköpostit ovat muotoa etunimi.sukunimi@avi.fi ja etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Lounais-Suomen aluehallintoviraston uusi puhelinnumero on 020 636 1050 Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintoviraston puhelinnumero on 020 636 1060 ELY-keskusten valtakunnallinen kutsunumero on 020 63 60000 |